Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Adopce na dálku

Jmenuje se Rosaline Bongono, narodila se 20. září 1996 v Konakry (hlavním městě Guineje) a díky penězům, které jsme vydělali sběrem papíru, může už druhý rok chodit do soukromé školy.

Koncem roku 2007 jsme za peníze věnované žáky nechali koupit pro Rosaline panenku, moskytiéru, boty, učebnici. Na podzim 2008 dostala několik balíčků samolepek.

Ze společnosti Pro-Contact jsme obdrželi dopis od Rosaline a několik jejích obrázků.

Dopis ve francouzštině

Tady si můžete přečíst překlad jejího dopisu:

Velmi drazí adoptivní rodiče,

jsem moc ráda, že jsem vámi adoptovaná. Ráda bych Vás informovala, že jsem začala školní rok v těch nejlepších podmínkách. Dostala jsem moje dárečky a jsem moc šťastná. U nás v Guineji končí deštné období. V hlavním městě Konakry je docela teplo, ale v některých městech jako je Pita, Dalaba, Mamou, Labe je chladněji. Myslím na Vás. Moji rodiče jsou moc šťastni z vaší podpory. Děkujeme a těšíme se na příště.

Zdravím všechny rodiče z České republiky. Mějte se krásně. Rosaline

Můžete se také podívat na fotografie Rosaline z minulých tří let:

Proč sponzorujeme dítě zrovna v Africe?

Protože: Guinejské děti žijí v jedněch z nejchudších životních podmínkách na světě. Často trpí podvýživou, většinu dne tráví prací, především dívky chodí i celé dlouhé kilometry pro vodu. Mnohé se nikdy nenaučí číst a psát. Míra analfabetismu dosahuje 64 % a rodiče nemají dostatečné finanční příjmy, aby mohli dětem hradit vzdělání. I přes tyto neuvěřitelné problémy a tíživou situaci, kdy každý den znamená vysloveně boj o misku rýže a hrnek vody, jsou obyvatelé Guineji naplněni silnou touhou na zlepšení životních podmínek. Podle místních lidí je klíčovou oblastí pro zlepšení současné situace školství - vzdělávání nové generace, která bude mít brzo zodpovědnost za jejich zemi.

Proč bude Rosaline chodit do soukromé školy?

Protože: Všechny děti, když jsou adoptované, začnou chodit pouze do soukromých škol, protože pouze v nich má vyučování dostatečnou kvalitu.

V Guineji (stejně jako ve většině afrických států) jsou základní školy státní a soukromé. Ve všech typech škol si děti musí koupit povinnou školní uniformu a platit poplatky, avšak rozdílné výše.

Státní školy by měly být bezplatné, ale rodiče musí dětem nakoupit uniformu a zaplatit poplatek za místo v lavici. Hlavním nedostatkem většina státních škol je naprosto nedostatečná kvalita výuky: do jedné třídy chodí běžně 100 dětí, děti mají nedostatek pomůcek jako jsou učebnice (pár kusů na celou třídu), sešity, psací potřeby, učitelé nejsou dostatečně kvalifikovaní (často nedokončili ani základní školu), od státu dostávají nepravidelné platy, takže pokud delší dobu výplatu nedostali, přestanou do školy docházet atd. Je běžné, že dítě, které chodilo i 5 let do státní základní školy, neumí ani číst ani psát. Takovéto „vzdělání" má pro děti pramalý význam. - Proto máme do projektu adopce zařazeny také některé děti, které zatím chodí do státní nekvalitní školy a díky adopci budou moci přestoupit do soukromé.

Aby tedy chození do školy mělo kýžený efekt, jsou adoptované děti zařazovány pouze do soukromých škol. Soukromé školy mají úroveň výuky mnohem vyšší, čemuž samozřejmě odpovídá i vysoká cena školného. Ze školného je hrazen chod školy a platy učitelů, povinně se dětem pořizuje uniforma a školní pomůcky. Do jedné třídy chodí maximálně 30 dětí (tedy stejně jako v ČR) a třídy jsou lépe vybaveny. Učitelé jsou více kvalifikovaní, dostávají pravidelné platy, takže školy chodí každý den, všechny děti mají k dispozici potřebné školní pomůcky (učebnice pro všechny žáky apod.).

Conakry, prosinec 2011

Drazí rodiče,

píši tento krátký dopis jako poděkování, ale nejprve přijměte mé nejupřímnější a milé pozdravy. Drazí žáci a profesoři, velmi vám děkuji za dopis z října. V Guinejské republice skončily tříměsíční prázdniny a všichni žáci z Conakry se vrátili do školy. Během prázdnin jsem navštívila rodiče v Bamako, hlavním městě Mali. Když jsem byla v Bamaku, navštěvovala jsem dvouměsíční prázdninové kurzy těchto předmětů: fyziky, chemie, francouzština a matematika. Nyní píšeme stále písemné práce, protože ministr školství zvolil kompozice z důvodu nedostatečné úrovně mnoha žáků. V Guineji jsou dvě období: období sucha a dešťů. Období dešťů: hodně prší a je čerstvý vzduch, když se blíží deště, staré listy stromů mění barvu a období sucha: je velké horko a teplota stoupá, mnoho zvířat umírá žízní. V listopadu, prosinci a lednu bude zima. Budu chodit do školy 10 měsíců, protože jsem ve zkouškovém ročníku a střední školy chodí do školy 9 měsíců. Chodím do školy od pondělí do soboty, od pondělí do pátku od 8 do 16.30 hod., to znamená, že jsem ve škole od 8 do 14 hod. a když ostatní žáci odejdou domů, zkouškový ročník zůstává na hodiny opakování, žáci si 30 min. odpočinou a pokračují ve vyučování od 14.30 do 16.30 hod. a v sobotu od 8 do 12 hod. Zbývá mi sedm let studia, dá-li Bůh. Brzy budou vánoce, přeji vám všem dobré a veselé Vánoce. Hodně zdraví, všechny vás zdravím, jsem ráda, že jste si mne vybrali k adopci, zdraví vás mí rodiče a přátelé.

Ať Bůh bdí nad vámi, mám vás všechny ráda. Nashledanou, Bye! Bye

Rosaline Bongono

Conakry 3. 5. 2011

Guinejská republika

školní skupina sv. Josefa z Cambanyi

Nejdražší rodiče,

mám velkou radost z vašich novinek a z vašich dopisů, ale především přijměte mé nejněžnější a přívětivé pozdravy! Jsem zdravá a bydlím se svou rodinou ve velkém domě v Conakry. Nemám ráda tyto předměty: matematiku, chemii, fyziku. Po škole bych chtěla pracovat u policie nebo v armádě. Mým kamarádkám jde škola moc dobře, chodíme do stejné třídy i školy. Mám také kamarádky, které do školy nechodí, ale pracují – Mariama je švadlena a M. Mata je kuchařka. U nás v Africe plyne každodenní život, jsou tu pěkné domy, krásné mangovníky, máme tu lidový palác, kde pořádají prezidenti konference. Umělci se chystají na svá představení, je tam dětská zahrada, kam si děti chodí hrát. Bývá plná dětí s rodiči hlavně o svátcích, to tam bývá opravdu hodně lidí. Život v Conakry je docela těžký, protože nemáme moc peněz, ale v zemi je naštěstí mír. Brzy začnou prázdniny, přeji vám krásné prázdniny. Já bych ráda jela na prázdniny k rodině mého otce. Je to od nás dost daleko, ale měla bych tam zůstat dva měsíce a pak se na měsíc vrátit domů, abych si udělala prázdninové úlohy. Chystám se totiž ke zkouškám BEPC.

Moji rodiče vás také zdraví, stejně jako kamarádky ze školy. Mám vás všechny ráda a zdravím všechny žáky základní školy Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Myslím na vás a přeji vám hodně štěstí.

Na shledanou!

Rosaline Bongono

2. ledna 2011

Conakry 2. ledna 2011

Drazí rodiče,

obvykle se v každém novém roce přeje to nejlepší osobám, které nám jsou drahé. Cítím tedy povinnost popřát vám to nejlepší a aby pro vás byl nový rok rokem míru, úspěchu, zdaru a štěstí při výkonu nejrůznějších činností. Prosím všemocného Alláha, aby byl pro vás nový rok rokem trpělivosti, míru při výkonu práce a ostatních činností. Amen! Také vám chci říct, že jsem poctěná a mám velkou radost. Ale přijměte především mé nejupřímnější a nejpříjemnější pozdravy. Ahoj! Jsem velmi ráda, že vás mám. Obdržela jsem dopis, který jste mi poslali. Prázdniny jsem strávila s matkou a mladším bratrem. Prázdniny trvaly 5 měsíců. Otec s námi o prázdninách není. Odjel se svou přítelkyní do Libérie. U nás je v prosinci a lednu zima a jsou dvě období: 6 měsíců je období sucha a 6 měsíců je období dešťů. Jsme v jiné, větší třídě. Její okna jsou dobře natřena a jsou v ní nové stoly a nové židle. Máme také nového třídního profesora, který se jmenuje Kolie Raphaël. Změnil se rozvrh hodin a vyučování je každý den od 8 do 14 hodin, kromě pátku, kdy končíme ve 12 hodin. Potom sportujeme do 13 hodin. Byla jsem nemocná a jeden týden jsem nechodila do školy. Měla jsem malárii, ale teď už je mi lépe. Moje matka a mladší bratr vás všechny zdraví a moji přátelé vám přejí dobrý šťastný rok. Ať jsme v příštím roce na světě! Amen! Nashledanou. Zdravím všechny, především žáky Tyršovy školy. Mám vás ráda. Líbám vás. Bye! Bye!

Žákyně školní skupiny Svatého Josefa v Lambandji

Rosaline Bongono

23. června 2010

Napsala nám Rosaline z Guineje:

Milí rodiče, píši vám tento krátký dopis, abych vám poděkovala, ale nejprve přijměte mé srdečné pozdravy. Dobrý den nebo dobrý večer. Četla jsem dopis, který jste mi poslali. Ale nejdřív vás chci informovat o výsledcích ve škole. Vím, že se na mne hodně zlobíte, protože jsem neuspěla v prvním trimestru, ale já jsem byla v den písemek vážně nemocná a proto jsem v prvním trimestru neuspěla. Ale slibuji vám, že tentokrát v druhém trimestru budu mít dostatečnou známku. Tady u nás píšeme na tabuli bílou křídou a máme devět předmětů: dějepis, zeměpis, občanskou výchovu, matematiku, angličtinu, chemii, fyziku, biologii a francouzštinu. Mám ráda všechny tyto předměty. Taky bych vám chtěla říct, že moje matka byla vážně nemocná. Škola začíná v 8 hodin a končí ve 14 hodin a ti, kteří si opakují, tak zůstávají až do 16:30. Potom někteří z nás jdou obědvat do kantýny. Když přijdu domů a mám úkoly, tak si je udělám a trochu si opakuji a připravuji se trochu do školy. Umyju se, zapnu televizi, protože nemám počítač na hraní a až do 22 hodin se dívám na televizi a potom jdu spát. V 6 hodin vstávám a dělám všechnu práci. V 7 hodin odcházím z domova do školy. Náš školní rok začíná v říjnu a končí v červnu a ti, kdo dělají maturitu nebo postupovou zkoušku, tak končí v červnu. Máme tři měsíce prázdnin, abychom si odpočinuli od školy. Přeji vám, abyste byli zdraví. Ráda bych viděla fotku svých adoptivních rodičů a hlavně pěti dívek, o nichž píšete v dopisu: Andrea, Mariana, Klára, Lada a Markéta. Modlete se za mě a já se za vás budu také modlit. Zdravím celou rodinu. Všem přeji hodně štěstí. Na shledanou a děkuji.

Rosaline Bongono, Conakry

7. ledna 2010

Jistě všichni víte, že již třetím rokem platíme studium Rosaline Bongono v guinejské Conakry. Začátkem ledna jsme dostali od ní dopis a od sdružení Pro-Contact další informace. Můžete se podívat na vysvědčení, která Rosaline dostává po ukončení každého ze tří období školního roku, ale i na potvrzení o zaplacení školného. Pokud umíte francouzsky, můžete si přečíst její dopis ve francouzštině, pokud tento jazyk neovládáte, přečtěte si český překlad. Ještě jednou bychom chtěli poděkovat všem, kteří se zúčastnili podzimní sběrové akce. Ze získaných peněz jsme zaplatili Rosaline další rok studia.

Conakry 30.10.2009

Drazí rodiče,

píši Vám tento menší dopis, abych Vám poděkovala. Úvodem Vás upřímně a srdečně zdravím. Jsem velmi ráda za Váš dopis a školní potřeby. Při postupu do 8. ročníku jsem se v hodnocení umístila na 18. místě z 53 žáků. Školní rok u nás začíná 5. října a končí 20. června. Pak mají žáci 3 měsíce prázdnin. V srpnu máme muslimský půst, v únoru pak ten křesťanský. Z dalších svátků jsou tu ještě Velikonoce a Vánoce. Školu máme od pondělí do pátku. Sportovní výchovu máme každý pátek mezi 13 a 13.30 hodinou. V sobotu a neděli máme volno. Školu máme od rána do 14. hodiny. Po škole se převléknu, obědvám, umyji misky, zametu dům a terasu. Pak odpočívám půl hodiny, vstanu, umyji se a pak si opakuji učivo do 21.30 hodin a nakonec jdu spát. Takhle trávím po škole svůj čas. Ráda bych viděla fotky rodin, profesorů, žáků a hlavně mých adoptivních rodičů.

Tenhle dopis je mým poděkováním. Mám mladšího bratra Saa Bernard Bongono. Matka se jmenuje Salématou-Condé, můj otec je Tamba John Bongono.

Myslím na Vás a celou Vaši rodinu, přátele, sourozence a kamarády. Líbám Vás.

Napsáno Rosalinou Bongono

Základní škola

tel. 556 835 920
sekretariat(na)zstyrfren(tecka)cz

RNDr. Zdeňka Murasová
ředitelka školy

Mateřská škola

tel. 556 835 969
msmarkova1(na)seznam(tecka)cz

Kateřina Balážová
vedoucí učitelka

Školní družina

tel. 731 524 031
druzina(na)zstyrfren(tecka)cz

Zdenka Kučerová
vedoucí vychovatelka

Školní jídelna

tel. 556 835 806
jidelna(na)zstyrfren(tecka)cz

Jitka Žurovcová
vedoucí školní jídelny

Evropský sociální fond - MŠMT

Město Frenštát pod Radhoštěm